Opracowała Joanna Węgrzyk

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2

w Rybniku

 

 

 

Scenariusz lekcji

 

 

 

Temat: Właściwości chemiczne aldehydów i ketonów.

 

 

I.                   Cele ogólne: dydaktyczny   -   poznanie właściwości chemicznych aldehydów i ketonów

                                                         -   rozwijanie umiejętności obserwacji i wnioskowania

  -   znaczenia zachowania zasad bezpieczeństwa pracy w laboratorium

                                 wychowawczy -  kształtowanie umiejętności pracy w grupie

                                                              

                                                            

 

II.               Cele szczegółowe:

a)     po lekcji uczeń wie

·        jakie właściwości mają aldehydy i ketony

·        jak doświadczalnie odróżnić aldehyd od ketonu

·        co jest powodem różnic w reakcjach aldehydów i ketonów

·        co to jest reakcja charakterystyczna

b)   po lekcji uczeń umie

·         wymienić charakterystyczne właściwości chemiczne aldehydów i ketonów

·        podać nazwy charakterystycznych reakcji

·        zapisać równania reakcji przedstawiające właściwości redukcyjne aldehydów

·        współpracować w grupie

·        wyciągać wnioski

 

Realizacja zajęć

 

I.                  Metody nauczania:

a)     wiodąca( aktywizująca)

·        praca w grupie – wykonanie doświadczeń pod kierunkiem nauczyciela

·        praca indywidualna

b)    pomocnicza – słowno – naprowadzająca

 

II.               Formy pracy:

·        praca w grupie

·        praca indywidualna

 

III.      Srodki dydaktyczne:

·        sprzęt laboratoryjny: statywy z probówkami, pipety, zlewki, palniki spirytusowe, łapy do probówek

·        odczynniki: formalina, woda amoniakalna, roztwór NaOH, roztwór CuSO4, azotan srebra AgNO3, aceton, woda

 

 

                                         

Przebieg lekcji

 

A)         Część wstępna:

·        czynności organizacyjne

·        nawiązanie do znanych uczniom wiadomości – przypomnienie budowy aldehydów i ketonów oraz sposobów ich otrzymywania

·        przypomnienie regulaminu pracowni, zasad bezpieczeństwa pracy i pierwszej pomocy

·        zapoznanie uczniów z tematem oraz formą jego realizacji, podział na grupy i przekazanie instrukcji doświadczeń

 

B)         Część właściwa:

·        wykonanie , obserwacja i zapisywanie przebiegu doświadczeń

Doświadczenie 1 – próba Tollensa dla formaliny: rozpuścić w wodzie niewielką ilość azotanu srebra; dodać kilka kropel wody amoniakalnej, aż do wytrącenia osadu; wstrząsać probówką, aż osad się rozpuści; dolać nieco formaliny i umieścić probówkę w zlewce z gorącą wodą. Zapisać obserwacje.

Doświadczenie 2 – próba Trommera dla formaliny: do roztworu siarczanu miedzi dodać roztworu NaOH, aż do wytrącenia niebieskiego osadu; następnie dolać nieco formaliny i ogrzewać probówkę w płomieniu palnika. Zapisać obserwacje.

Doświadczenie 3 i 4 – przeprowadzić tak jak 1 i 2, ale zamiast formaliny użyć acetonu. Zapisać obserwacje.  

·        omówienie przeprowadzonych reakcji i dyskusja nad wnioskami w grupach

·        próba zapisania  równań reakcji

 

C)        Część podsumowująca:

·        sformułowanie wniosku głównego

·        zapisanie równań reakcji określających właściwości chemiczne formaliny

·        omówienie na podstawie zapisanych równań właściwości redukujących formaliny

·        definicja pojęcia – reakcja charakterystyczna

·        ocena pracy uczniów aktywnie uczestniczących w lekcji

·        zadanie pracy domowej 

 

 Zadanie domowe:

·        zapisać równania reakcji charakterystycznych dla etanalu i propanalu .