Scenariusz lekcji przeprowadzonej w kl. III B

                                                                                              Przedmiot: INFORMATYKA

Dział programowy: Rysowanie i malowanie

Prowadząca: mgr Wioletta Wichary

Temat:  Moja rodzina – praca w programie Paint.

Czas trwania: 45 minut

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie z budową  programu  graficznego Paint.

 Cele operacyjne lekcji:

-uczeń będzie umiał pracować z programem Paint

-uczeń będzie umiał włączać i wyłączać przybornik i pole kolorów

- uczeń będzie umiał zapisać swoją pracę w przeznaczonym miejscu;

Metody pracy: praca z komputerem, pokaz, metoda problemowa

Środki dydaktyczne: Zestaw komputerowy + oprogramowanie Windows, program Paint, rzutnik komputerowy, płyta multimedialna:” Multimedialne la, la, la”     

 

     
 

 

 

                                                          

 

Cele ogólne:

Poznawcze

(intelektualne)

         przypomnienie budowy okna edytora grafiki służących do tworzenia rysunków,

         poznanie atrybutów rysunku,

         poznanie takich pojęć jak: Pole koloru, Przybornik

         poznanie takich pomocy jak rzutnik komputerowy, laptop

         przypomnienie nazw przyborów w edytorze graficznym;

 

Praktyczne

(psychomotoryczne)

         posługiwanie się podstawowymi narzędziami edytora grafiki;

         zastosowanie poznanych narzędzi do tworzenia rysunków na zadany temat;

         dostosowanie rozmiarów kartki do rysunku;

         zapisywanie pracy na dysku „C” w utworzonym folderze Klasa III b;

         radzenie sobie z zadaniami problemowymi (rozwiązywanie przeskakiwanki, spostrzeganie różnic budowy okna programu graficznego)

Wychowawcze

(motywacyjne, emocjonalne)

         efektywne wykorzystanie czasu pracy;

         aktywny udział w lekcji;

         dbanie o estetykę tworzonych prac;

         zgodna praca grupowa;

 

 

Czynności uczniów

Czynności
nauczyciela

Środki
dydaktyczne

Uwagi

docelowe

zadania

 

1.Przypomnienie wiadomości

 

 

 

2.Zapoznanie z tematem lekcji

 

 

 

 

 

 

 

Poznanie narzędzi edytora graficznego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Końcowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocena

lekcji

 

-           powitanie, sprawdzanie listy obecności;

         przypomina zadanie wykonywane na ostatniej lekcji i omawia z uczniami stosowane narzędzia;

 

         zapisuje temat lekcji

         zapoznanie uczniów z nazwą programu Paint – zagadka obrazkowa

         przypomnienie nazwy komputera osobistego „ laptop”

         zapoznanie z urządzeniem do wyświetlania- rzutnikiem komputerowym

         objaśnia pojęcie edytora grafiki;

 

 

 

         wyszukiwanie wśród swoich sylab, które trzymają uczniowie odpowiednich wyrazów i ustawianie się w odpowiedniej kolejności;

 

-          zastanawianie się czy bez narzędzi i Pola Koloru i Przybornika

byłaby możliwość pracy na Paincie?

 

         Uczniowie uzupełniają tekst z lukami, oraz odczytują  go na głos wyznaczeni uczniowie (Załącznik nr 1)

 

 

          oglądanie płyty multimedialnej pt. „ Multimedialne La,  La , La”

-           luźna rozmowa na temat piosenki i jej słów;

 

 

 

         uruchamianie edytora graficznego Paint (różne sposoby

uruchamiania: przez START, ze skrótu na pulpicie z paska

startowego);

-          rysowanie przez uczniów portretu swojego wybranego członka rodziny używając Pola Koloru, Przybornika;

 

         Ocenianie swoich portretów poprzez oglądanie i wypowiadanie się;

 

         używanie innych narzędzi poznanych w programie graficznym Paint – dzielenie się pracą- jeśli uczniowie pracują w grupie;

 

         zapisanie pracy z pomocą nauczyciela;

 

-          zakończenie pracy z programami, zamykanie ich po uprzednim zapisie i sprawdzeniu zapisu na dysku „C”;

 

         osoby zdolniejsze mogą wprowadzić do pracy TEKST np. podpisać go w prawym dolnym rogu;

 

         utrwalenie wiadomości:

Ø       jakie nowe pojęcia poznaliście na zajęciu?

Ø       czy da się pracować bez Przybornika i Pola koloru?

 

 

 

-          ocenianie ciekawej pracy przy każdym stanowisku i wkładu

pracy włożonego przez daną osobę do tej pracy;

-          możliwość oglądania prac przez uczniów;

 

 

         ocenia wypowiedzi uczniów,

         omawia cele lekcji i podaje temat;

 

 

 

 

 

 

 

         pokaz okna programu graficznego Paint bez Przybornika i Pola koloru;

 

 

         rozdaje sylaby napisane na wyciętych sercach dla wybranych uczniów;

 

         włączanie poprzez rzutnik wielkiego okna programu graficznego Paint;

 

         rozdanie uczniom tekstów do uzupełnienia;

 

 

-      zaciekawienie uczniów nowymi narzędziami technologii informacyjnej, oraz zapoznanie z piosenką o pokoju na świecie, bo jesteśmy całą, wielką rodziną ludzką;

 

 

 

 

-      rysowanie portretu

kogoś z rodziny;

-                               nauczyciel przypomina o cofaniu kroków pod rząd w programie PAINT; nauczyciel sugeruje zastosowanie GUMKI do korekty rysunku oraz innych narzędzi z programu graficznego;

 

         przypomina o wcześniejszym zapisie pracy przed jej ukończeniem, aby go nie utracić;

 

 

 

 

 

 

 

 

-      Ocenianie prac

 przez nauczyciela, lub zaproszonego gościa;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycięte z papieru serca z sylabami

 

 

 

Rzutnik, laptop, program Paint

 

 

Tekst z lukami

 

 

 

 

Płyta multimedialna

 

 

 

 

 

 

 

Pokaz portretu na obrazie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartoniki z serduszkiem czerwonym lub szarym;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1.       Przypomnienie wiadomości:

-         powitanie, sprawdzanie listy obecności;

-         przypomnienie pojęcia edytora grafiki: Do czego służy  Edytor Graficzny? , jaki program graficzny pracuje w systemie Windows?

-         Przypomina zadanie wykonywane na ostatniej lekcji i omawia z uczniami stosowane narzędzia, którymi może posługiwać się w tym programie.

2.       Zapoznanie z tematem lekcji:

 

-         Zadanie zagadki obrazkowej co to za program, który służy do rysowania?

 

-         Zapoznanie się z urządzeniami: rzutnik komputerowy i laptop;

 

-         Wyjaśnienie uczniom pojęcia edytor graficzny;

-         Przedstawienie uczniom tematu lekcji: Rodzina- praca w programie Paint;

-         Układanie wyrazów z rozsypanek sylabowych;

-         Czytanie ich na głos;

-         Uzupełnianie tekstu z lukami przez uczniów (Załącznik nr 1);

-          oglądanie płyty multimedialnej pt. „ Multimedialne La,  La , La”

-         luźna rozmowa na temat piosenki i jej słów- glob ziemski to również nasza cała rodzina na której mieszkamy My ludzie ;

powinniśmy być dla siebie dobrzy, pomagać sobie tak jak w tej piosence o pokoju „ Niech będzie pokój na ziemi... „

-         Praca, którą uczniowie będą wykonywać to portret członka rodziny, praca z pomocą Przybornika i Pola kolorów;

-         Otwieranie programu  graficznego Paint- przypominanie otwierania programów różnymi sposobami;

-      Tworzenie pracy używając jak najwięcej przyborów i kolorów;

-      Zadanie pracy w grupach, podanie kryteriów oceniania

Ø       za dobrą współpracę w grupie;

Ø       za wykorzystywanie różnych narzędzi z programu Paint;

Ø       za wykorzystywanie różnych kolorów;

Ø       za prawidłowy zapis na dysku „C”;

Po chwilowej pracy nauczyciel się pyta, kiedy należy zapisywać pracę, żeby jej nie utracić?

-      Zapisywanie pracy na dysku „C” w folderze Klasa III B, nazwa pliku Rodzina;

-      Uczniowie tworząc w programie Paint powinni pracować również innymi narzędziami jak: pędzel, gumka;

-      Ponowne zapisanie pracy;

-      Ocenienie pracy, uczniowie dostają serduszka  czerwone lub szare- dodatkowe serce  za wykonanie czynności dodatkowej- wprowadzeniu tekstu;

-      Wspólne oglądanie prac;

 

Załącznik nr 1

 

 

W edytorze graficznym powinny się znaleźć...................................i ............................   ............................................